AB göç bakanları toplanıyor: ‘Atina, Ankara ile anlaşma yapmak istiyor’

DUVAR– Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin göç bakanları, mülteci konusunu görüşmek üzere bugün Brüksel’de toplanıyor. Geçtiğimiz aylarda AB ile Tunus arasında imzalanan göç anlaşmasının bir benzerinin Mısır ile de yapılması gündemde.

Öte yandan, Yunanistan hükümetinin mülteci akışını kısıtlamak için Türkiye ile bir anlaşmaya varma konusunda istekli olduğu belirtiliyor. Kathimerini gazetesinin aktardığına göre, Yunanistan’ın Türkiye ile varmak istediği anlaşmanın ilk aşaması, iki ülkenin sahil güvenlik şeflerinin doğrudan iletişim kurmasına ve herhangi bir acil durumla hızlı bir şekilde ilgilenmesine olanak tanıyan bir telefon hattı kurulması olacak.

Gazeteye göre Yunanistan, Türkiye’den üç şey istiyor:

– Yunanistan’a göçmen akışını engellemek için kara ve deniz sınırlarını daha iyi denetlemesi,
– İnsan kaçakçılarına yönelik baskıyı artırması,
– Yunanistan’dan sınır dışı edilenleri kabul etmesi.

Atina’nın göç anlaşmasına varmak için Türkiye’ye bazı teşvikler sunmayı planladığı da iddia edildi. Buna göre, Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat eden Türkiye vatandaşları için vize zorunluluğunun tamamen kaldırılması değilse bile Yunanistan, bu zorunluluğun gevşetilmesi için savunmaya hazır.

TUNUS İLE İMZALANAN GÖÇ ANLAŞMASI

Temmuz ayında AB, Tunus ile mültecilerin AB’ye düzensiz göçünü önlemeyi amaçlayan bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma çerçevesinde göçün engellenmesi karşılığında Kuzey Afrika ülkesine kapsamlı mali yardım yapılması öngörülüyor. Anlaşma sadece insan kaçakçılarına karşı daha etkili önlemler almayı değil, aynı zamanda mültecilere yönelik arama-kurtarma operasyonlarını da geliştirmeyi amaçlıyor.

İmzalanan anlaşma, düzensiz göçle mücadele için Tunus’a 105 milyon euro tutarında AB fonu sağlıyor. Ek olarak, büyük bir borç yükü altında olan ülkeye 150 milyon euro da bütçe yardımı yapılmasını öngörüyor. Geçen ayki ziyaretleri sırasında Avrupalı siyasetçiler uzun vadede ise 900 milyon euro kredi vaadinde bulunmuştu. Ancak bu para şu anda Tunus’un Uluslararası Para Fonu IMF ile müzakerelerini sürdürdüğü yaklaşık 2 milyar dolarlık kredinin onaylanması halinde sağlanacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir