Google, AB kullanıcılarına veri paylaşımı seçeneği sunuyor. Peki ya biz?

Avrupa’daki Google kullanıcıları, veri kontrolü konusunda büyük bir değişiklikle karşı karşıya. Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında, Google, kullanıcılarına YouTube, Maps ve benzeri bazı hizmetlerinde veri paylaşımını detaylı bir şekilde ayarlama imkanı sunacak yeni bir politika başlatıyor. Bu güncelleme, hangi Google hizmetlerinin verilerinize erişebileceğini seçmenize olanak tanıyor. Böylece, bu belirli hizmetlerin hiçbiriyle, bazılarıyla ya da hepsiyle veri paylaşımını durdurma özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Google’ın bu adımı, Avrupa Birliği’nin DMA’sına yanıt olarak geliyor ve kullanıcıların veri kullanımı üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Ancak Google, kullanıcıların tüm verilerini paylaşmayı tamamen bırakmalarını aslında istemiyor. Veri paylaşımının kişiselleştirilmiş içerik ve reklamlar sunmada faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Google, AB kullanıcılarına veri paylaşımı seçeneği sunuyor. Peki ya biz?

Bunun yanı sıra, hizmetleri bağlantısız hale getirmenin bazı özelliklerin kaybedilmesine neden olabileceğini de ekliyorlar. Örneğin, Arama, YouTube ve Chrome’u bağlantısız hale getirirseniz, arama önerileriniz ve Keşfet beslemeniz sizin için daha az kişiselleştirilmiş olacak. Arama ile Maps’ı ayırdığınızda, Arama rezervasyonlarınız Maps’ta görünmeyecek.

Sonuç olarak, bağlantıları kesme kararı bireysel kullanıcılara ait. Bazı özelliklerin kaybedilmesine yol açsa da, Google ekosistemi içindeki veri kullanımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. DMA, sadece veri paylaşımını değil, aynı zamanda Google’ın kendi hizmetlerini Arama sonuçlarında önceliklendirmesini de sınırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir