MEB ile MSB Arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü İmzalandı !

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Millî Savunma Bakanlığı arasında, savunma sanayisinin nitelikli insan gücünü yetiştirmek, belgelendirmek ve bu alandaki okullardan mezun olan öğrencilerin istihdamını sağlamak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, son on iki yılda meslek liseleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Özellikle 2014 yılından itibaren meslek liselerini sektör ihtiyaçlarına ve yeni iş alanlarına uygun hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bu çabaların iki ana hedefi olduğunu dile getirdi. İlk hedeflerinin öğrencilerin sadece teorik eğitim almakla kalmayıp aynı zamanda pratik deneyim kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi. İkinci hedeflerinin ise meslek liselerini tercih etmeyen öğrencilere bu okulları cazip hale getirmek olduğunu açıkladı. Bakan Tekin, bu çerçevede 2014 yılında iş yerinde eğitim almak isteyen öğrencilere asgari ücretin üçte biri ve yüzde elli oranında destekler verdiklerini hatırlattı. Ayrıca, sektörlerin ihtiyaçlarına göre tematik meslek liseleri oluşturduklarını belirtti. Bugün imzalanan protokolün de bu hedefler doğrultusunda atılmış bir adım olduğunu ifade etti.

Meslek Liselerinin Önemi

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ise, meslek liselerinin önemine vurgu yaparak, bu okulların Millî Savunma Bakanlığına hizmet edecek şekilde açılmasının amacını açıkladı. Güler, bu okullardan mezun olan öğrencilerin sektörün ihtiyaç duyduğu profesyonel insan gücünü temin etmelerinin beklendiğini dile getirdi. Bakan Güler, Türkiye’nin tüm sektörlerde nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu ve iş gücü piyasasının meslek liselerine daha fazla önem vermesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, meslek liselerinin yetiştirdiği insan kaynağının sektörler için önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti ve iş birliği için Bakan Tekin’e teşekkür etti. Protokol, Millî Eğitim Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı arasında savunma sanayisine nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve istihdam edilmesi amacıyla yapılacak iş birliğini kapsıyor. Bu kapsamda belirlenen okullarda veya Millî Savunma Bakanlığının tahsis edeceği tesislerde savunma sanayisi alanında nitelikli insan yetiştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, öğrencilere iş yerinde eğitim, staj imkânı ve burs gibi destekler sağlanacak, mezun olan öğrencilerin istihdamı teşvik edilecek. Bu iş birliğiyle meslekî ve teknik eğitime yönelik farkındalık faaliyetleri de düzenlenecek. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir