Refah Sınır Kapısı açıldı: 20 tır Gazze’ye girdi

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nın bugün açılması bekleniyor.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 21 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 10.00’da açılacağı bilgisini aldık. Sınır açılırsa yabancı vatandaşların Gazze’den çıkışı için ne kadar süre açık kalacağını bilmiyoruz. Sınırın açılması durumunda çok sayıda kişinin geçmeye çalışacağını tahmin ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Mısır’a geçmeye çalışan ABD vatandaşlarının geçişin her iki tarafında da potansiyel olarak kaotik bir ortama karşı hazırlıklı olması gerektiği belirtildi. ABD vatandaşlarına e-posta adresi aracılığıyla ABD hükümetinin Mısır’daki yardımına ilişkin güncel bilgiler göndereceği aktarıldı.

Sınırdaki durumun dinamik, değişken ve güvensiz olduğu ifade edilen açıklamada, ABD vatandaşlarının sınıra doğru ilerlemeden veya sınırı geçmeye çalışmadan önce güvenlik durumunu değerlendirmeleri gerektiği kaydedildi.

İLK YARDIM TIRLARI GİRİŞ YAPTI

Mısır televizyonu Refah sınır kapısından Gazze’ye giren yardım kamyonlarının canlı görüntülerini yayınlıyor.

Hamas’ın medya ofisi, yardım konvoyunun ilaç, tıbbi malzeme ve sınırlı miktarda gıda taşıyan 20 kamyondan oluştuğunu söyledi.

İNGİLTERE’DEN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanı insani yardım taşıyan kamyonların Mısır üzerinden Gazze’ye girdiğini doğruladı. 

James Cleverly kamyonların “acı çekenler için bir can simidi” olacağını söyledi ancak bunun tek seferlik olmaması çağrısında bulundu. 

Cleverly, “Hayat kurtaran yardım taşıyan kamyonlar Refah’tan Gazze’ye geçmeye başladı. Bu yardım acı çekenler için bir can simidi olacak. Ancak tek seferlik olamaz. Birleşik Krallık Gazze’ye insani erişim için baskı yapmaya devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir