X, “kimliğe bürünme” ile mücadele etmeye çalışıyor

İsteğe bağlı gibi görünen hizmet, ABD dahil “çok sayıda ülkede” kullanıma sunuldu ancak şimdilik Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve Birleşik Krallık’ta kullanılamıyor.

Yeni bir yardım merkezi sayfasında X, doğrulamanın “güvenlik ve emniyet amaçlı” ve “kimliğe bürünmeyi önlemek” amacıyla yapıldığını söyledi. Bu arada kullanıcılar, kimliğin doğrulandığını gösteren görünür bir etiketin yanı sıra öncelikli destek gibi avantajlardan da yararlanıyor ve X, ileride kimlik doğrulaması yapan kullanıcılar için Premium incelemelerini hızlandırmayı planlıyor.

X, “kimliğe bürünme” ile mücadele etmeye çalışıyor

Sosyal ağ, kimlik doğrulama konusunda uzmanlaşmış İsrail merkezli bir şirket olan Au10tix ile ortaklık kurdu. X, “kimliğimi onaylamak ve kimliğe bürünmeyi önlemek de dahil olmak üzere X‘in ilgili emniyet ve güvenlik amaçları için X ve Au10tix’in kimliğimin ve çıkarılmış biyometrik veriler de dahil olmak üzere görüntüleri kullanmasına” izin veren bir onay formunu kontrol etmenizi gerektiriyor ki  Au10tix bu tür verileri 30 güne kadar saklayabiliyor.

Elon Musk, X‘i satın aldıktan sonra doğrulama programının yenileneceğini ve rozetlerin yalnızca ücretli kullanıcılara verileceğini duyurmuştu. Ancak yeni program, kimliğe bürünme ve onay işaretlerinin dolandırıcılara ve botlara atanması gibi sorunlar nedeniyle başlangıçtan itibaren sorunlarla karşılaştı. Program daha sonra büyük kuruluşlara ve milyonlarca takipçisi olan kullanıcılara doğrulama işaretleri verecek şekilde değiştirildi.

X, doğrulanmış kuruluşlara yönelik önlemler dışında kimlik kontrollerini kendisi gerçekleştirmez. Bu arada Au10tix, “kısmi insan müdahalesi olmadan 8 saniyelik doğrulama” ve “küresel ölçekte sentetik dolandırıcılık kalıplarını tespit eden türünün ilk örneği” teknolojisinin reklamını yapıyor. Şirket daha önce Google, PayPal ve Uber gibi şirketlerle çalıştığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir