Mahmur’da PKK oyunu: Örgüt alandan çekilmedi, mağaralara geçiş yaptı

Terör örgütü PKK/KCK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan’ın “Mahmur’dan çekildik” yalanı kısa sürede deşifre oldu. Örgütün, göstermelik olarak Karaçok Dağı’ndaki birkaç noktayı boşalttığı ancak hem kamp içinde sivil şekilde hem de Karaçok Dağı’ndaki mağaralarda her türlü faaliyetini aktif olarak sürdürdüğü ortaya çıktı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, uzun yıllardır PKK/KCK’nın Irak’ın kuzeyinde aktif olarak faaliyet yürüttüğü Mahmur Kampı ve çevresine yönelik yürütülen başarılı operasyonlar, örgütün yeni tedbirler almasına neden oldu. Bu kapsamda örgütün sözde askeri kanat sorumlusu ‘Cemal’ kod adlı Murat Karayılan, 19 Ekim 2023’te yaptığı açıklamada, örgütün Mahmur Kampı’ndaki misyonunu tamamladığını, bu nedenle kamptan çekilme kararı aldıklarını ve bunda üçüncü tarafların bir etkisinin olmadığını ileri sürdü.

MAĞARALARA ÇEKİLDİLER 

Ancak örgütün, TSK’nın operasyonlarından korunmak için böyle bir açıklama yaptığı değerlendirildi. Örgüt üyelerinin kamp içerisindeki varlığında hiçbir değişiklik olmadığı, kampta sivil olarak faaliyetlerini sürdüren teröristlerin, Karaçok Dağı’nda ise mağaralarda barınmaya devam ettiği tespit edildi.

Berivan Ünver

TÜRKİYE’YE GÖNDERİLEN TERÖRİSTLER TUTUKLANDI

Ayrıca örgütün kampta kalan teröristleri Türkiye’ye gönderdiği ve bu kişilerden örgütsel faaliyetler kapsamında faydalandığı belirlendi. Bunların önemli kısmı güvenlik güçleri tarafından yakalanıp, haklarında adli işlem yapıldı. Son olarak örgütün sözde istihbarat hücreleriyle irtibatlı olduğu tespit edilen Mansur Sain ve PKK/KCK adına faaliyet gösteren Mahmur Kampı Sağlık Komitesi sözcüsü olduğu belirlenen Berivan Ünver yakalanıp tutuklandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir